O mnie

Rocznik 1983, z wykształcenia filozof oraz antropolog kultury. Studia ukończyłam na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po spędzeniu siedmiu lat w Krakowie obecnie mieszkam w Warszawie. Zawodowo jestem dziennikarką. Opowiadania publikowałam w magazynie społeczno-artystycznym „PROwincja”. Jestem laureatką konkursu na opowiadanie kryminalne „Poznań Zły” w ramach poznańskiego Festiwalu Fabuły. Moje teksty były również prezentowane podczas wystawy „Królestwa/Podwójne zaprzeczenia” w ramach 40. Krakowskich Reminiscencji Teatralnych i w Krakow Art House.

Albo inaczej:

Jedno oko niebieskie, drugie zielone. Tak bym chciała, jak kociak z fejsbuka, który ma tysiące lajków. Dwie nogi, dwie ręce, szczęście niedoceniane, i to że oddycham. Reszta raczej proporcjonalna, lekko upychana, uwypuklana przez presje rozmaite, ale harmonijnie, myślę że zdrowo. Nos prosty, włosy w kolorze takim jak Twoje; zobacz się w lustrze przy pełnym słońcu, połysk na złoto, ale nie za bardzo, teraz trochę przykrótkie. Makijaż umiem, robię, zmywam codziennie, by nocą poduszka znała tylko naturę, której i ja już chyba nie pamiętam.

Lekko po trzydziestce, lekko przed trzydziestką – to nie ma znaczenia, bo nie ma różnicy. Pracuję, owszem, mam na to dowody, dużo poważniejsze niż jakieś cyfry na koncie – łokieć tenisisty. Dziesięć zgrabnych palców, paznokcie zwykle w kolorze czerwonym, ruch szybki, precyzyjny, skupiony. Kark zgięty przed tym potworem, oczy blisko, za blisko niego. Ale spełniam wymogi, choćby ten, że człowiek potrzebuje codziennie dotyku, więc i ja dotykam, dużo, klawiaturę.

Świat lubię, haptycznie oraz na węch, na układ elementów, także na obcasach. No i piszę, piórem, które dostałam od przyjaciół, w zeszycie kupionym przeze mnie, z twardą okładką. Dzień obmyślam nocą pod prysznicem, ranki mam za to późne lub spóźnione.

Mówię czasem za szybko, czasem za głośno, zbyt często za cicho, inne możliwe dźwięki: wypuszczany dym z papierosa i brzdęk bransoletek.

Z intymnych historii, mam raka. Jakiego? Nie powiem. Jest.

Jakieś pytania? Czytaj lub aneta.zukowska@gmail.com. Jestem także na Facebooku i Instagramie: aneta_zukowska.

kurtka
Fot. Karolina Sekuła

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s